تبلیغات

مترجم سایت

Elctrical-Control-Engineering - هوش مصنوعی توزیع شده
 
Elctrical-Control-Engineering
درباره وبلاگ


The department’s research activities encompass several broad areas, reflecting the multi-disciplinary nature of the control and mechatronics field. These include:


• Smart sensors and actuators
• Process tomography
• Intelligent machines
• Advanced and intelligent control algorithms
• Process control and its advancements
• Real-time control system
• Robot design and intelligent robot controllers
• Modeling and control of mechatronic systems
• Industrial automations
• Nanotechnology-based mechatronics and robotics

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
در فرهنگ لغات  Agent چنین معنی می شود :"فاعل ، نماینده ، گماشته ، وکیل ، مامور ، عامل ، مباشر، واسطه ، پیشکار ، امین و کارگزار ". بدین ترتیب به عنوان یک تعریف پایه می توان Agent   را کسی دانست که به جای شخص یا چیز دیگری عمل می کند.
یک عامل دارای خصوصیات مختلفی است ؛ داشتن برخی از این خصوصیات برای یک عامل اجباری و بقیه اختیاری است. از جمله خصوصیات اجباری می توان به خواص autonomous (خودمختار بودن) ، interactive (دارای عمل متقابل بودن) و reactive (واکنش دار بودن )اشاره كرد.ازجمله خصوصیات اختیاری میتوان به خواص mobility (متحرک بودن ) ، ntelligence (هوش )وtrustworthiness (قابلیت اعتماد)اشاره کرد.این خصوصیات  عبارتند از :
-خودمختار بودن (Autonomous) : بتواند بدون دخالت یک محرک خارجی کارکند و تاحدی با استفاده از تجربه های شخصی بر حالات درونی و رفتارهای خود کنترل داشته باشد.
- دارای عمل متقابل بودن (Interactive) : با محیط و سایر عامل ها رابطه داشته باشد.
- سازگاری (Adaptive) : قابلیت پاسخگویی به محیط یا سایر عامل ها در درجات مختلف (بیشترین سازگاری زمانی است که عامل اجازه داشته باشد رفتار خود را بر اساس تجربیاتش تغییر دهد).
- اجتماعی بودن (Sociable) : با سایر عامل های دوست یا همکار تعامل خوب، دوستانه و اجتماعی داشته باشد.
- متحرک بودن (Mobile) : بتواند از یک محیط به یک محیط دیگر برود.
- وکالت (Proxy) : بتواند به عنوان وکیل شخص یا چیز دیگر عمل کند. بدین شکل که مطابق میل آن رفتار کند. یا مسئولیت های آن را قبول کند و یا برای بدست آوردن منافع او تلاش کند.
-کنشگرا(Proactive): هدفمند وبا قصدمشخص،به عبارت دیگرصرفا درمقابل محیط واکنش های ساده نمی کند.
- هوشمند(Intelligent) :حالتها با دانشهایی شکل رسمی گرفته (مانند اعتقادات ، اهداف ، برنامه ها و فرضیات) و عامل با سایر عاملها با یک زبان سمبولیک تعامل می کند.
-منطقی (Rational) : قابلیت عام را داشته باشد که کاری را بر اساس اهداف داخلی خود انجام دهد که وی را به این اهداف نزدیک سازد.
-غیرقابل پیش بینی (Unpredictable) : بتواند به نوعی رفتار کند که کاملا قابل پیش بینی نباشد حتی اگر شرایط آغازین کار کاملا شناخته شده باشد. به عبارت دیگر بتواند به طور غیرقطعی رفتار کند.
-پیوسته زمانی (Temporally Continuous) : فرآیند اجرای پیوسته ای داشته باشد.
-شخصیت (Character) : شخصیت و احساس قابل باوری داشته باشد.
-شفاف و قابل حساب (Transparent and Accountable) : به اندازه کافی شفاف باشد و درموقع نیازگزارش فعالیت های خود را ثبت کند .
- هماهنگ (Coordinative) : بتواند فعالیتهایی را با سایر عاملها دریک محیط مشترک انجام دهد.این فعالیت ها اغلب در قالب یک برنامه، جریان کار و یا یک مکانیسم دیگر مدیریت پردازش ها هماهنگ شده اند.
- همکاری(Cooperative) :بتواندباسایرعاملها برای رسیدن به یک هدف مشخص هماهنگ عمل کند بطوری که شکست یاموفقیت عامل به این رابطه وابسته باشد.(مفهموم Collaboration نیزمفهومی نزدیک به این رابطه دارد.)
-رقابت (Competitive) : با سایر عاملهای دیگر چنان هماهنگ باشد که موفقیت یک عامل سبب شکست دیگری باشد . (مخالف همکاری)
-نیرومند (Rugged) : بتواند با خطاها و یا اطلاعات ناقص رفتار محکم و درستی داشته باشد.
-تقابل اعتماد (Trustworthy) : به قوانین موجود وفادار بوده، راستگو باشد.
در منابع مختلف بسته به دیدگاه نویسنده تعاریف مختلفی برای عامل ارائه شده است در زیر به برخی از این تعاریف اشاره می کنم:
عامل Mubot : "لغت عامل برای نشان دادن دو مفهوم متعامد به کار می رود. اولین مفهوم قابلیت اجرای خودکار عامل می باشد و دومین مفهوم قابلیت انجام دادن تصمیم گیری های مبتی بر دامنه است ."
عامل AIMA : "یک عامل چیزی است که می تواند محیط را از طریق حسگر هایش درک کند و با کمک عملگرهایش بر روی محیط تاثیر بگذارد."
عامل Maes : "عامل خودکار یک سیستم محاسباتی است که در یک محیط پیچیده پویا ساکن است. در این محیط به صورت خودکار حس می کند و بر اساس آن عمل می کند و بدین ترتیب اهدافی که بر اساس آن طراحی شده است را محقق می سازد."
عامل KidSim : "عامل بدین صورت تعریف می شود : یک موجودیت نرم افزار پایدار که برای یک هدف خاص در نظر گرفته شده است. پایداری عامل را از زیربرنامه ها متمایز می سازد؛ عاملها نظرات خاص خود را در مورد انجام یک عمل دارند . هدف خاص آنها را از سایر برنامه های چند کاره جدا می سازد؛ عاملها بسیار کوچک ترند. "
عامل Hayes-Roth : "عاملهای هوشمند به طور پیوسته سه عمل را انجام می دهند: استنباط شرایط پویا در محیط ، استدلال برای تفسیر این استنباط ها، حل مساله، ترسیم نتیجه گیری ها و تعیین اعمال ."
عامل IBM : "عاملهای هوشمند موجودیت های نرم افزاری هستند که یک سری عملیات را به عنوان نماینده یک کاربر یا یک برنامه دیگر و با درجه خاصی از استقلال یا خودمختاری برعهده دارند و برای انجام چنین کاری بخشی از دانش و یا نمایش اهداف و امیال کاربر را به کار می گیرند."
عامل Wooldridge : " سیستم کامپیوتری مبتنی بر سخت افزار و یا به طور معمول تر نرم افزاری که مشخصات زیر را داشته باشد :
• خودمختاری : عامل بدون دخالت مستقیم انسان و یا دیگران عمل می کند و تا حدودی بر عملکرد و حالات درونی خود کنترل دارد.
•قابلیت اجتماعی : عاملها با سایرعاملها (وحتی انسانها) بوسیله انواع زبانهای ارتباطی عاملها در تعامل می باشند.
•واکنش پذیری : عامل محیط خود را درک می کند (ممکن است یک کلمه باشد ، یک کاربر از طریق یک واسط کاربری باشد، مجموعه ای از عاملهای دیگر باشد ویا ترکیبی از همه اینها ) و به موقع در مقابل تغییرات اعمال شده در آن واکنش نشان می دهد.
•Pro-activeness: عاملها تنها به واسطه پاسخ به محیط عمل نمی کنند بلکه خود می توانند به واسطه اهداف خود آغاز گر یک عمل باشند. "
عامل SodaBot :"عامل های نرم افزاری ،برنامه هایی هستند که دریک گفتگو شرکت می کنند، مذاکره می کنند و تبادل اطلاعات را هماهنگ می کنند. "
عامل Brustoloni : "عاملهای خودمختار سیستمهایی هستند که می توانند در دنیای واقعی خودمختار و هدفمند عمل کند. "
عامل Jennings : "یك عامل یك سیستم كامپیوتری كپسوله است كه در یك محیط قرار دارد و قادر به انجام عملیات خودكار و قابل انعطاف در این محیط برای رسیدن به اهداف طراحی آن می باشد."
تعریف اخیر تعریفی است که در عین سادگی به نظر می رسد نمایانگر مشخصات اصلی یک عامل است.
با طرح تعاریفی درموردعاملها(Agents)می خواهیم نگاهی به سیستمهای چند عامله،Multi Agent System،  داشته باشیم.بسیاری ازسیستم های تجاری اولیه عامل رابرای هدف جستجومورداستفاده قراردادند.دراین سیستم ها عاملهای منفرد به مراکزمعینی متصل می شدند،اطلاعات لازم راجمع آوری میکردندودرنهایت به نزدکاربردرخواست کننده برمی گشتند.به عبارت دیگرعاملها یک کار انفرادی داشتندودرمقیاس بسیار کمی (اگر بود) با عاملهای دیگرتعامل داشتند.این روش باوجودیکه کاربردهای زیاد خاص خود را داردنمی تواند به تنهایی یک اجتماع یا یک سازمان ایجادکندکه بتواند نیازهای دیگرکاربران رابرآورده سازد.درعوض درمحیط های انسانی ما یک شبکه از افرادرا داریم که برای منظورهای مختلف بایکدیگردرتعامل می باشند.بدین ترتیب برای ایجاد یک جامعه از عاملها نه تنها نیازاست که بین آنها ارتباط برقرارکردبلکه عاملها باید بتوانند با یکدیگرهماهنگ هم باشند.این هماهنگی می تواند جنبه های مختلف همکاری و یا رقابتی داشته باشد.این جوامع، سیستمهای چند عامله (MAS) نامیده می شوند.
به عبارت دیگر "یک سیستم چند عامله یک  پیاده سازی با تاکید بر همکاری از برنامه ها (عاملها) است که با یکدیگر هماهنگ شده اند برای رسیدن به همگرایی روی  پاسخ یک یا چند وظیفه".
سیستم های چندعامله،سیستم هایی هستندکه ازجمع شدن عاملهای هماهنگ شده با هم و روابط بین آنها تشکیل شده اند.دراین سیستم هرکس وظیفه خود را می داندومیجداندکه چه زمانی بادیگری بایدارتباط برقرار کند.
سیستم های چندعاملی (MAS)  روش نوینی برای حل مسائل و پیاده‌سازی پروژه‌های نرم‌افزاری رایانه‌ای است.
با اینكه زمان زیادی ازپیدایش این گونه سیستم‌ها نمی‌گذرد ولی استفاده از روش‌های طراحی بر اساس عامل یكی از موفق‌ترین راه‌حل‌های موجود بوده و حاصل این شیوه طراحی یعنی سیستم‌ حل مسائل به صورت توزیع‌شده از بهترین سیستم‌ها به شمار می‌آید و به عنوان ابزار جدیدی برای حل انواع فرآیندهای انسانی شناخته می‌شود. این نوع سیستم‌ها نسبت به سیستم‌های معمولی و تك‌عاملی، مزایای زیادی دارند؛ از جمله اینكه در اكثر شرایط كار می‌كنند. به این معنا كه چون مغز متفكر واحد ندارند و تصمیم‌گیری در آنها به صورت توزیع‌شده است، چنانچه حتی بخشی از آنها نیز از كار بیفتد باز هم به كار خود ادامه می‌دهند.
 همچنین این نوع سیستم‌ها برای محیط‌هایی با مقیاس وسیع(Large Scale)  و محیط‌های ناشناخته نیز گزینه مناسبی نسبت به سیستم‌های تك‌عاملی به شمار می‌آیند.
سیستم‌های مبتنی بر عامل، پردازش موازی را آسان كرده و به راحتی موازی می‌شوند. منظور از پردازش موازی این است كه به جای انجام یك پروژه با محاسبات زیاد و پردازش‌های سنگین توسط یك پردازشگر، همان پروژه را به پردازش‌‌های كوچكتر با حجم محاسبات كمتر شكسته و آن را توسط چندین عامل انجام دهیم. مثلاً میزی را تصوركنید كه برای بلند كردنش به 100 نیوتن نیرو احتیاج داریم،حال هم می‌توانیم آن را توسط یك نفر كه توانایی اعمال 100 نیوتن نیرو را دارد، بلندكنیم و هم این كار را به كمك چهارنفركه هركدام25 نیوتن نیرو به اشتراك می‌گذارند، انجام دهیم.درنتیجه،هزینه‌ها درچنین سیستمی پایین می‌آیدونیازی به صرف هزینه كلان جهت ایجادامكان پردازش سنگین برای یك عامل نیست. در این صورت، چندین عامل با قدرت پردازشی كمتر همان كار را حتی سریع‌تر انجام می‌دهند.البته این نوع سیستم‌ها به نوبه خودمعایبی نیزدارندكه استفاده از آنها را محدود می‌كند.مهمترین عیب این سیستم‌ها،كندی اندك دركارطراحی آنها و موازی‌سازی است كه به نتیجه رساندن پروژه را به تعویق می‌اندازد.
برخی دلایل منطقی وجودی سیستم های چند عامله عبارتند از:
- یک عامل می تواند همه چیز را بسازد اما عاملهای چاق (!) باعث بروز نارسایی هایی در سرعت،قابلیت اطمینان ، قابلیت نگهداری و نظایر آن می شوند.(به عبارت دیگر عامل همه کاره وجود ندارد.) تقسیم کارکرد ها بین عاملهای مختلف مزایای واحدبندی شدن ،قابلیت انعطاف، قابلیت تغییرپذیری وقابلیت توسعه را فراهم می سازد.
- دانش های تخصصی اغلب ازیک عامل بدست نمی آیند(به عبارت دیگر عامل عالم مطلق وجود ندارد )دانشی که در بین منابع (عاملهای) مختلف گسترده شده است می تواند درهنگام نیاز دریک دیدگاه بسیارکاملتر جمع گردد.
- کاربردهایی که به محاسبات توزیع شده نیاز دارند بهترتوسط MAS حمایت می شوند.در اینجا عاملها می توانند به صورت مولفه های خودمختار ریز شده ای طراحی شوند که به صورت موازی عمل می کنند. پردازش همزمان و حل مساله می تواند برای بسیاری از مسائل که تاکنون به صورت خطی حل می شدند راه حل های مناسب تری ارائه کند. بدین ترتیب فن آوری عاملها نهایی ترین حد را در فن آوری مولفه های توزیع شده فراهم می سازد.
- MAS برای کاربردهایی که ذات توزیع شده و غیرهمگن دارند مانند تجارت الکترونیک و نظایر آن مناسب ترین گزینه است. در این گونه محیط ها , عاملها می توانند مستقل از یکدیگر و توسط توسعه دهندگان مختلف طراحی و تولید شوند و با وضع قوانین تعامل با یکدیگر هماهنگ گردند واهداف طراحی را برآورده سازند.
عامل‌ها و سیستم‌های خبره  (Expert Systems)
سئوالی كه مطرح می‌شود این است كه آیا عامل‌ها همان سیستم خبره هستند ولی با نامی متفاوت؟ ابتدا ببینیم سیستم خبره چیست؟ سیستم خبره، یك برنامه كامپیوتری است كه عملیات مربوط به تصمیم‌گیری و استدلال و اظهار نظر در رابطه با یك موضوع را با تركیبی از اطلاعات، تعقل و دانش و همچنین با در دست داشتن دانش و تجربه یك متخصص انجام می‌دهد و بر این اساس، وظیفه حل مشكلات یا ارائه مشاوره را بر عهده دارد.
 سیستم‌های خبره به طور معمول بدون بدنه و ساختاری بیرونی هستند كه در یك زمینه خاصی متخصص و یا به اصطلاح خبره می‌شوند. برای مثال سیستم MYCIN نمونه‌ای از یك سیستم خبره است كه مطالب زیادی درباره بیماری‌های خونی انسان‌ها می‌داند. در این سیستم، اطلاعات بسیار وسیعی در مورد بیماری‌ها و امراض خونی به فرم یك سری قاعده و دستورات ذخیره شده كه می‌تواند با گرفتن مشخصات بیمار و شرایط موجود، نوع بیماری را تشخیص دهد. یك پزشك به راحتی می‌تواند با دادن واقعیت‌های موجود به سیستم، توصیه‌های تخصصی و در اكثر مواقع قابل‌اعتمادی را از این ماشین دریافت كند.
 تفاوت اصلی سیستم‌های خبره با سیستم‌های چندعاملی را می‌توان در دو مورد زیر بیان كرد:
1- عامل‌ها در محیطی قرار می‌گیرند كه می‌توانند روی آن تاثیرگذار باشند و از آن تاثیر بپذیرند؛ در حالی كه عملكرد سیستم‌های خبره مانند MYCIN  كاملاً مستقل از محیط بوده و از دنیای اطراف آگاه نیست و اطلاعات به دست آمده از سیستم خبره مبتنی بر پایگاه دانش‌اش و سئوالاتی است كه از كاربر می‌پرسد.
2- عامل به عنوان نماینده‌ای از طرف كاربر، عملی را انجام می‌دهد ولی سیستم خبره مانند MYCIN  هیچ عملی در محیط یا روی بیمار انجام نمی‌دهد.
یك سیستم خبره به جای انجام عملیات ریاضی و استدلال، بر پایه دانش انسانی تعقل می‌كند. در این روش، دانش در لفاف یك زبان مخصوص، درون برنامه نگهداری می‌شود كه به عنوان پایگاه دانش سیستم خبره شناخته می‌شود. پس به زبانی ساده، یك سیستم خبره را می‌توان به صورت زیر تعریف كرد:
سیستم خبره  یك برنامه كامپیوتری است كه  با استفاده  ازپایگاه  دانش  و  موتور استنتاج  یا  نتیجه‌گیری خود،دانش و تجربه لازم درموردیك موضوع مشخص را دركناردریافت اطلاعات درموردمسئله یاموقعیت كنونی(كه مربوط به دانش خودش است)به كارمی‌گیردوتصمیم‌گیری یا نتیجه‌گیری درستی را كه از یك انسان خبره انتظار می‌رود، انجام می‌دهد.در حالی كه عامل یك سیستم كامپیوتری است كه قادر به انجام اعمال مستقل و اتوماتیك ازطرف كاربر یا صاحب خود است.
پس با مقایسه تعاریف و نحوه عمل و طراحی هر كدام متوجه می‌شویم كه این دو سیستم متفاوت‌اند و نباید آنها را درهم آمیخت.
عامل‌های هوشمند و هوش مصنوعی (AI)
سؤالی كه در مورد سیستم‌های چندعاملی و هوش مصنوعی به ذهن می‌آید این است كه آیا طراحی سیستم‌های چندعاملی همان پروژه‌های مطرح در هوش مصنوعی است؟ آیا ساختن یك عامل تماماً همان موضوعات مورد بحث در هوش مصنوعی نیست؟
در جواب باید گفت، هدف هوش مصنوعی، ساختن سیستم‌های هوشمندی است كه بتوانند به خوبی زبان طبیعی را بفهمند، احساس را درك كنند و قادر به استفاده از حواس پنج‌گانه انسانی بوده، دارای فكر خلاق باشند و ... كه كار بسیار مشكلی است. پس آیا ساخت یك عامل توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی كه بتواند همه این كارها را انجام دهد، نیازمند حل همه این الگوریتم‌ها نیست؟ مسلماً جواب مثبت است.
ولی ما درهنگام ساخت یك عامل،به طورساده سیستمی می‌خواهیم كه بتوانددریك محیط محدودعمل مناسب و درست را انتخاب كرده و انجام دهد.بنابراین برای ساخت یك عامل ما ملزم به حل همه مسائل موجود در هوش مصنوعی نیستیم.
همانطور كه گفته شد با وجود عمر كم سیستم‌های مبتنی بر چندعامل، به دلیل قابلیت بالا در موازی‌سازی، روش طراحی براساس عامل و حل مسائل به صورت توزیع‌شده جزء موفق‌ترین روش‌های حل مسئله است و این سیستم‌ها ابزار بسیار بدیعی برای شبیه‌سازی كامپیوتری فراهم آورده‌اند كه می‌تواند نور امیدی برای روشن شدن انواع مسائل مربوط به انسان و زندگی او باشد.
عامل
عامل هر چیزی است که قادر به درک محیط پیرامون خود از طریق حس گر ها (sensor) و اثر گذاری بر روی محیط از طریق اثر کننده ها (effectors) باشد. عامل انسانی اندام هایی مانند گوش ها ، چشم ها و دیگر ارگان ها برای حس کردن و دست ها،پاها، بینی و دیگر اندام ها برای اثر گذاری دارد. عامل رباتیک دوربین ها و یابنده های مادون قرمز را به جای حس گر ها و انواع موتور ها را به جای اثر کننده ها جایگزین کرده است. عامل نرم افزاری رشته های بیتی را به عنوان درک محیط و عمل ، کدگذاری می کند.

عامل ها چگونه باید عمل کنند؟
عامل منطقی چیزی است که کار درست انجام می دهد . آشکارا ، این بهتر از آن است که کار نادرست انجام گیرد. اما این چه معنی می دهد؟ به عنوان اولین تخمین می گوییم عمل درست آن است که باعث موفق ترین شدن عامل گردد. اما این بیان مسئله ، تصمیم گیری درباره چگونگی و زمان محاسبه موفقیت عامل را نادیده می گیرد.
نمی توان عاملی را برای چیزی که قابل درک نیست یا به علت عدم انجام عمل غیر قابل انجامی سرزنش نمود. تنها یک معیارثابت برای تمامی عامل ها وجود ندارد. برای مثال اگر عاملی بخواهد زمینی را تمیز کند معیار هایی چون میزان تمیزی دریک بازه زمانی معین، مصرف برق و سروصدای تولید شده درهمان بازه زمانی،تمیزکردن زمین درزمانی کوتاه وجود دارند.
دانش کل و منطق
عامل دانای کل معنی خروجی واقعی اعمال خود را دانسته و بر پایه آن عمل می کند، اما دانش کل در واقعیت غیر ممکن است. برای مثال : فردی می خواسته از خیابان رد شود . ترافیکی هم نبوده که به او آسیبی برسد. پس منطقی است که از خیابان رد شود. ولی هنگامی که داشته از خیابان رد می شده ، هواپیمایی در همان جا سقوط می کند و او کشته می شود. آیا می توان گفت که او برای رد شدن از خیابان عملی غیر منطقی انجام داده؟ خیر، چون رد شدن از خیابان اکثرا موفقیت آمیز است و منطقی بودن بر امید موفقیت که درک می شود متمرکز است.
به طور خلاصه آنچه در هر در هر زمانی منطقی است به چهار چیز وابسته است:
معیار کارایی که درجه موفقیت را تعیین می کند.
هر چیزی که تا کنون عامل ادراک نموده است. ما این تاریخچه کامل ادراکی را دنباله ادراکی می نامیم.
آنچه که عامل درباره محیط خود می داند.
اعمالی که عامل می تواند صورت دهد.
از آنجا که  دریافتیم  رفتارعامل وابسته  به  دنباله  ادراکی  تاحال است می توان هرعامل خاصی را بوسیله ساخت جدولی از عمل آن درپاسخ به هردنباله ادراکی توصیف كرد چنین لیستی نگاشت(mapping)دنباله های ادراکی نامیده میشود.
این عوامل راهنمای تعریف یک عامل منطقی ایده آل هستند :«برای هردنباله ادراکی ممکن،عامل منطقی ایده آل بایدهرکاری را که انتظار می رود باعث حداکثر سازی معیار کارایی می شود،انجام دهد و این عمل بر پایه شواهدی که ازطریق دنباله ادراکی آماده شده وهر آنچه که دانش درونی عامل است ، انجام می گردد.» ابتدا به نظر می رسد که یک عامل منطقی ایده آل می تواند دربعضی موارد نیمه هوشمند،زیاده روی کند. مثال: عاملی برای رد شدن از یک خیابان شلوغ،به خیابان نگاه نمی کند.آنگاه دنباله ادراکی او به او نمی گوید که کامیونی با سرعت زیاد در حال نزدیک شدن است.طبق تعریف،همه چیز برای ردشدن ازخیابان درست است.ولی این تفسیر ازدونظراشتباه است.
1.   منطقی نیست که بدون نگاه کردن از خیابان رد شویم.
2.   عامل منطقی واقعی باید نگاه کردن به خیابان برای رد شدن از آن را انتخاب کند. زیرا نگاه کردن به حداکثر سازی کارایی مورد انتظار کمک می کند.
خودمختاری (Autonomy)
مورد دیگری که درتعریف عامل منطقی ایده آل بایدلحاظ شود،بخش دانش درونی است.اگر اعمال عامل ها کاملا بر پایه دانش درونی باشد، چنان چه هیچ توجهی به ادراک خود نکنند ، می گوییم که عامل فاقد خود مختاری است. مثال : اگر سازنده ساعتی پیش بینی کند که صاحب ساعت در چه تاریخی از کالیفرنیا به استرالیا سفر می کند و مکانیزمی درساعت تعبیه کند که درآن تاریخ 6 ساعت جا به جا شود،این رفتار به طورعمومی موفقیت آمیز است. اماهوشمندیجمتعلق به ساعت ساز است.عاملی که برمفروضات درونی خودجعمل میکندجتنها زمانی میتواند موفق باشد که مفروضات درونی او برقرارباشندواین یعنی فقدان انعطاف پذیری.مثال: اگرچنین عاملی را که آن راA می نامیم برای کارلوله گذاری تعیین کنندوA شامل سه قسمت حفاری، لوله گذاری وخاکریزی باشد.هنگامی که قسمت لوله گذاری ازکاربیافتد،عاملAبه کارخود ادامه میدهد.درنتیجه کاری انجام نمی شود.عامل هوشمند واقعا خودمختارباید قادر به عمل موفقیت آمیز در دامنه وسیعی از محیط ها باشد و البته باید زمان کافی برای تطبیق نیز به آن داده شود.
اگراعمال  عاملها برپایه دانش درونی باشد,چنانچه توجهی به ادراک خودنکنند,گوییم  عامل فاقدجخودمختاری است.
وظیفه هوش مصنوعی طراحی برنامه عامل است,تابعی که نگاشت عامل از ادراک به عملیات را پیاده سازی می کند.
ساختار عاملهای هوشمند
تاكنون درباره عامل ها از طریق توصیف رفتارشان بحث شد، عملی كه بعد از هر دنباله ادراكی داده شده انجام می گیرد.حال  زمان آن رسیده كه به اصل مطلب بپردازیم و درباره چگونگی كاركرد داخلی آن گفتگو كنیم. وظیفه هوش مصنوعی طراحی برنامه عامل است، تابعی كه نگاشت عامل از ادراك به عملیات را پیاده سازی می كند. فرض می كنیم این برنامه بر روی نوعی ابزار محاسبه گر اجرا می گردد كه آن را معماری می نامیم.
بدیهی است، برنامه ای كه انتخاب می كنیم باید آن برنامه ای باشد كه توسط معماری قابل پذیرش واجرا باشد.
معماری ممكن است یك كامپیوتر یا سخت افزارها ی خاص برای مقاصد معین باشد، به عنوان مثال دوربین های پردازش تصویر یا ورودی فیلتر شده صدا. همچنین ممكن است شامل نرم افزاری گردد كه درجه ای از پوشش بین كامپیوتر به عنوان سخت افزار صرف و برنامه عامل را ایجاد نماید وبنابراین برنامه نویسی در سطح بالا تری صورت می گیرد. عموماً، معماری ادراك از طریق حس گر ها را برای برنامه آماده ساخته، برنامه را اجرا نموده و اعمال انتخابی برنامه را به عمل كننده های سیستم منتقل خواهد كرد. ارتباط ما بین عامل ها، معماری هاوبرنامه ها را می توان  به صورت ذیل جمع بندی نمود:
برنامه + معماری = عامل
قبل از آنكه به طراحی عامل بپردازیم، ابتدا باید تصویر خوبی از ادراكات وعملیات ممكن، اهداف یا معیار كارآیی عامل كه می خواهد به آن برسد و نوع محیطی كه در آن فعالیت می كند،را داشته باشیم.این مباحث عناوین گسترده ای را شامل می گردد.شكل زیر عناصر پایه برای انتخاب انواع عامل را نشان می دهد.
 
محیط   اهداف   عملیات   ادراكات   نوع عامل     
بیمار، بیمارستان   بیمارسالم، حداقل هزینه   سؤالات،
آزمونها،
رفتارها   علائم،
یافته ها، پاسخهای بیمار   سیستم تشخیص پزشكی     
تصاویر  ماهواره ای   طبقه بندی
صحیح   چاپ یك صحنه طبقه بندی شده   پیكسل های با شدت متفاوت،
رنگ   سیستم تحلیل تصویرماهواره ای     
تسمه حمل كننده اجزاء   قرار دادن اجزاء در دسته
صحیح   برداشتن اجزاء
و مرتب سازی آنها به صورت دسته ای   پیكسلها با شدت
متفاوت   روبات جابه جا كننده اشیاء     
پالایشگاه   افزایش خلوص،
محصول،ایمنی   بازو بسته كردن
سوپاپها،
تعدیل دما   دما، فشارسنجها   كنترل كننده
پالایشگاه     
مجموعه     دانش آموزان   افزایش نمرات
دانش آموزان در آزمونها   تمرینهای
چاپ شده،پیشنهادات،
اصلاحات   كلمات تایپ شده   آموزش دهنده زبان انگلیسی
با ارتباط متقابل   


شاید برای برخی از خوانندگان تعجب آور باشد كه ما درلیست انواع عامل ها برخی برنامه ها را ذكر كرده ایم كه در محیط كاملاً مصنوعی كه به وسیله ورودی صفحه كلید و خروجی كاراكتربر روی صفحه نمایش تعریف می شود، مطرح می گردند مطمئناًبرخی خواهند گفت، «آیا این یك محیط واقعی است؟» در حقیقت مسئله مهم تمایز محیط های« واقعی » و «مصنوعی » نیست، بلكه مسئله اصلی پیچیدگی ما بین ارتباط رفتار عامل، دنباله ادراكی تولید شده بوسیله محیط، و اهدافی است كه عامل قصد حصول آن را دارد،می باشند. برخی محیط های « واقعی » در عمل بسیار ساده هستند.برای مثال،روباتی كه برای بازرسی قطعاتی كه بر روی تسمه نقاله می آیند، طراحی شده می تواند فرضیات ساده كننده ای را در نظر گیرد: این فرض كه روشنایی همواره وجود دارد،این فرض كه فقط قطعات خاصی بر روی تسمه نقاله انتقال می یابند و اینكه تنها دو عمل اعریف شده است،قبول قطعه یا علامت گذاری روی آن برای رد قطعه.
در مقابل برخی عامل های نرم افزاری (Software agents) در دامنه های نا محدود و غنی وجود دارند (به این نرم افزار ها ،روبات های نرم افزاری یا( softbots ) نیز می گویند). روبات نرم افزاری را تصور كنید كه برای شبیه سازی پرواز 747 طراحی شده است. شبیه ساز درای محیطی پیچیده و بسیارجزیی است و عامل نرم افزاری بایدازمیان طیف گسترده ای  از عملیات در شرایط بلاد رنگ انتخابی را انجامدهد. و یا عامل نرم افزاری را تصور كنید كه برای مرور منابع اخبار و نمایش اقلام مورد توجه مشتریان طراحی شده است.برای انجام درست كار، باید قابلیت پردازش زبان طبیعی را داشته باشد، نیازمند یادگیری علایق  مشتریان خواهد بود و می بایست توانایی تغییر پویای برنامه خود را برای زمانی داشته باشد كه برای مثال اتصال به یك منبع خبری از بین رود و یا یك منبع جدید خبریروی خط بیاید.
برخی محیط ها تمایز بین « واقعی » و« مصنوعی » را محو می كنند.در محیط  ALIVE (Maes  et al.1994)، عامل های نرم افزاری داده شده ناد كه قادر به درك تصاویر دوربین دیجیتال اتاقی هستند كه انسانی گرداگرد آن قدم میزند. عامل، عامل تصویر دوربین را پردازش كرده و عملی را انتخاب می كند.محیط همچنین تصویر دوربین را بر روی پرده نمایش بزرگی كه انسان قادربه دیدن آن باشد نمایش می دهد تا بتواند بر روی تصویر افكت های گرافیك كامپیوتری را اضافه كند.چنین تصویری می تواند سگ كارتونی باشد كه برناوه ریزی شده تا بسوی انسان حركت كند (مگر اینكه فرد به جایی اشاره كند تا سگ دور شود) و یا دست خود را تكان داده و یا مشتاقانه بپرد زمانی كه انسان اداهای خاصی از خود در آورد.
سیستم رانندگی هوشمند
برای ملموس ترشدن بحث برنامه ها،یک محیط خاص رادرنظرمی گیریم.نقش رانندگی ماشین را به راحتی می توان درک کرد.بنابر این این محیط را مورد مطالعه قرار می دهیم. راننده به طور کلی نیازمند دانستن موارد زیر است:
·   در کجا قرار دارد.
·   سرعت او چقدر است.
·   چه افراد و اجسام دیگری در خیابان هستند.
·   اجسام و افراد دیگر با چه سرعتی حرکت می کنند.
اعمالی که باید راننده انجام بدهد:
·   کنترل فرمان (وضعیت چرخ ها)
·   کنترل سرعت
·   کنترل وضعیت ماشین (گرمای موتور،·    روغن،·    دور موتور و ...)
معیار هایی که راننده نیازمند دانستن آن ها است :
·   صحیح و سالم به مقصد رسیدن
·   حداقل سازی مصرف سوخت
·   حداقل سازی زمان
·   حداقل سازی تخلفات رانندگی
مکانیزم های مورد نیاز برای انجام فعالیت های فوق:
·   سیستم مکان یابی جهانی (GPS=Global Positioning System)
·   دوربین های تصویر برداری دیجیتالی
·   سنسورهای مادون قرمز و رادار
·   میکروفون یا صفحه کلید برای دریافت مقصد توسط مسافران
·   کیلومتر سنج،·    شمارش دور موتور و ...
·   و...
در نهایت اگر این یک پروژه واقعی باشد، باید محیط های رانندگی متفاوت را برای برنامه تعیین کرد. (آیا در شهر رانندگی می کند یا در آزاد راه؟ در مناطق قطبی رانندگی می کند یا در مناطق استوایی؟ و ...)
برای ساخت برنامه عامل واقعی از چهار نوع برنامه عامل می توان استفاده کرد:
·   عامل های واکنشی ساده
·   عامل هایی که اثرات دنیا را حفظ می کنند.
·   عامل های هدف گرا
·   عامل های سودمند
عامل های واکنشی ساده
در ماشین هنگامی که ماشین جلویی ترمز می کند و چراغ ترمز های آن روشن گردد، آن گاه راننده باید متوجه آن شده و ترمز کند. به عبارت دیگر هنگامی که شرایطی که ما آن را ترمز کردن ماشین جلویی می نامیم روی دهد، پردازش هایی که روی تصویر انجام می گیرد متوقف می شود، سپس این رویداد باعث فعال شدن برخی موارد در برنامه عامل خواهد شد که عمل اقدام به ترمز را فعال می سازد. چنین اقدامی را یک قانون شرط-عمل (Condition-Action Rule) می نامیم. این چنین عامل هایی می توانند کاملا کارا پیاده سازی شوند، ولی محدوده کاربردی آن ها بسیار محدود هستند.
عامل هایی که اثرات دنیا را حفظ می کنند
راننده ها برای تغییر لاین نیازمند استفاده از آینه ها برای تشخیص جای ماشین های دیگر هستند. ولی سنسور ها نمی توانند دسترسی کامل به وضعیت دنیا داشته باشند. عامل نیازمند دستکاری برخی از اطلاعات وضعیت داخلی است تا از طریق آن تمایز بین وضعیت های دنیا (که در ظاهر ورودی ادراکی یکسانی می کنند) را میسر سازد. عامل به دو نوع دانش کد شده در برنامه نیاز دارد تا اطلاعات وضعیت داخلی را به هنگام کند. اول نیازمند آن است که برخی اطلاعات درباره چگونگی تغییرات جهان مستقل از عامل را داشته باشد.(مثلا ماشین جلویی چند لحظه قبل نزدیک شده است.) دوم نیازمند اطلاعاتی درباره اعمال خود عامل است که بر دنیا اثر می گذارند. (مثلا وقتی ماشین لاین خود را تغییر می دهد، حداقل برای مدت کمی فاصله ای در لاین قبلی ایجاد می شود.)
عامل های هدف گرا
دانستن وضعیت کنونی همواره برای تصمیم گیری نمیتواندکافی باشد.برای مثال در یک چهارراه،ماشین می تواند به چپ یا راست و یا مستقیم برود. تصمیم صحیح بستگی به مقصد ماشین دارد. بنابراین همانگونه که عامل نیازمند دانستن وضعیت جاری است، نیازمند اطلاعات هدف ،که ما آن را Goal می نامیم، است. گاهی عامل باید دنباله های طولانی را در نظر بگیرد تا راهی برای دستیابی به هدف پیدا کند. جستجو و برنامه ریزی(Planning) برای یافتن دنباله اعمال برای حصول اهداف عامل استفاده می شوند.
نکته: تصمیم گیری های این عامل با قوانین شرط-عمل متفاوت هستند.
زیرا در قوانین شرط-عمل ، طراح برای حالات متفاوت ، عملی درست را پیش بینی کرده است. عامل هدف گرا بسیار انعطاف پذیر می باشد. اگر باران شروع شود، این عامل می تواند دانش خود را در مورد چگونگی کیفیت ترمز به هنگام سازی کند. این فرآیند به طور خودکار باعث می شود که تمامی رفتار های مربوط برای وفق دادن با شرایط جدید ، تغییر پیدا کنند. درحالی که برای عامل واکنشی ما مجبور به نوشتن دوباره بسیاری از قوانین خواهیم بود. عامل های واکنشی برای زمانی تنها برای یک مقصد کار می کنند، عکس العمل نسبتا خوبی دارند. ولی با تغییر شرایط و یا هدف باید تغییر پیدا کنند. این در حالی است که عامل های هدف گرا برای رسیدن به مقاصد متفاوت و شرایط متفاوت بسیار انعطاف پذیرند و به سادگی به رفتار تازه ای می رسند.
عامل های سودمند
اهداف به تنهایی برای تولید رفتاری با کیفیت بالا کافی نیستند. برای مثال ، دنباله های عملیات زیادی وجود دارند که ماشین را به هدف می رسانند. اما برخی سریع تر ، امن تر ، مطمئن تر یا ارزان تر از دیگران هستند. عامل سودمند بر اساس رضایت عامل در صورت حصول هدف، مقایسه و تصمیم گیری می کند. به دلیل اینکه رضایت صحت علمی زیادی ندارد، بهتر است بگوییم هنگامی که یک وضعیت به دیگری ترجیح داده می شود ، آن گاه آن برای عامل سودمند است.بنابراین سودمندی تابعی است که یک وضعیت را به عددحقیقی تبدیل می کند (که درجه رضایت مربوطه را تعیین می کند). تابع سودمندی امکان تصمیم گیری های منطقی در دو حالت را ایجاد می کند.
·   زمانی که اهداف متناقض وجود دارد،·    تنها برخی از آن ها قابل حصول خواهد بود،·    تابع سودمندی مورد مناسب را تعیین می کند.
·   زمانی که چندین هدف وجود دارند که عامل می تواند آن ها را هدف قرار دهد و هیچ کدام از آن ها با قطعیت قابل حصول نیست،·    تابع سودمندی راهی را ایجاد می کند که در آن احتمال موفقیت در مقابل اهمیت هدف باید مقایسه شوند.
محیط ها
 اعمال بوسیله عامل بر محیط انجام می شود، كه خود ادراك عامل را مهیا می سازد. اول، انواع متفاوت محیط ها وچگونگی اثر آنها بر طراحی عامل را تشریح نموده و سپس برنامه های محیطی را تشریح خواهد كرد كه می تواند به عنوان بستر آزمون برنامه های عامل مورد استفاده قرار گیرد.


خواص محیط ها
 محیط ها از چند منظر مورد توجه قرار می گیرند. تمایز های پایه به قرار زیر ایجاد می شوند:
قابل دسترسی در مقابل غیرقابل دسترسی
اگر ابزارحس كننده عاملی امكان دسترسی به وضعیت كامل محیط را بدهد،آنگاه می گوئیم محیط برای عامل قابل دسترسی است.محیط مؤثرقابل دسترسی است.اگرحس گرها تمامی جنبه هایی را كه برای انتخاب عمل لازم است شناسایی كنند. محیط قابل دسترسی راحت است زیرا عامل نیازمند دستكاری هیچ وضعیت داخلی برای حفظ دنیا را نخواهد داشت.
قطعی در مقابل غیر قطعی
اگروضعیت بعدی محیط به وسیله وضعیت كنونی و اعمالی كه با عامل انتخاب گردد، تعیین شود،می گوئیم محیط قطعی است. به طور كلی، عامل نباید درباره عدم قطعیت در محیط قطعی وقابل دسترسی نگران باشد. اگر محیط قابل دسترسی نباشد، ممكن است غیر قطعی به نظر برسد. اگر محیط پیچیده باشد این مطلب به طور اخص صحیح است،  كه نگهداری تمامی جنبه های غیرقابل دسترسی را دشوار می سازد. بنابراین، بهتر است به قطعی یا غیر قطعی بودن محیط از دیدگاه عامل نگاه كنیم.
اپیزودیك در مقابل غیر اپیزودیك
در محیط اپیزودیك(episodic)، تجربه عامل به اپیزود هایی تقسیم می گردد. هر اپیزود شامل درك و عمل عامل است.كیفیت اعمال ان تنها به خود اپیزود وابسته است، زیرا اپیزود های بعدی وابسته به اعمالی كه در اپیزود های قبلی صورت می گیرد نیستند. محیط های اپیزودی بسیار ساده ترند زیرا عامل نباید به جلو تر فكر كند.
ایستا در مقابل پویا
اگر محیط درحین سنجیدن عامل تغییر كند، می گوئیم محیط برای عامل پویا است، در غیر این صورت پویا است. محیط های ایستا برای كار ساده هستند زیرا عامل نیازمند نگاه كردن به دنیا درحین تصمیم گیری عملی نداشته و همچنین در مورد گذرزمان نیز نگران نمی باشد. اگر محیط با گذر زمان تغییر نیابد اما امتیاز كارایی تغییر كند، می گوئیم محیط نیمه پویا (semidynamic ) است.
گسسته در مقابل پیوسته
اگر تعداد محدود و مجزا از ادراك و اعمال بوضوح تعریف شده باشد، می گوئیم محیط گسسته است. بازی شطرنج گسسته است، تعداد ثابتی در هر نوبت بازی وجود دارد. رانندگی تاكسی پیوسته است، سرعت و محل تاكسی و دیگر مشخصات خودرو در بازده مقادیر پیوسته تغییر می كنند. مشاهده خواهیم كرد كه انواع متفاوت محیط ها نیاز مند برنامه های عامل تا حدودی متفاوت هستند تا قادر به عملكرد كارا باشند. بعداً روشن خواهد شد كه سخت ترین حالت، همانطور كه شما ممكن است حدس زده باشید، غیر قابل دسترسی، غیر اپیزودیك، پویا و پیوسته است. همچنین خواهیم دید كه اكثریت وضعیت های واقعی چنان پیچیده هستند كه اگرواقعاً قطعی باشند، برای اهداف عملی، غیر قطعی در نظر گرفته می شود.
برنامه محیط
شبیه ساز یك یا چند عامل را به عنوان ورودی گرفته و بگونه ای عمل می كند كه هر عامل ادراك درست و نتیجه بازگشتی عمل خود را بدست آورد. سپس شبیه ساز محیط را بر اساس اعمال و احتمالاً دیگر فرایند های پویای محیط كه به عنوان عامل ها در نظر گرفته نمی شوند(مثل باران)، بهنگام می سازد. بنابراین محیط با وضعیت آغازین و تابع بهنگام سازی تعریف می گردد. البته، عاملی كه در شبیه ساز كار می كند باید قادر به كار كردن در محیط واقعی باشد كه همان انواع ادراك را ایجاد نموده و همان انواع اعمال را قبول كند
به طور كلی، ملاك كارایی وابسته به كل دنباله وضعیت های محیط است كه در حین عمل برنامه تولید می گردد. معمولاً، ملاك كارایی با یك تجمع ساده مثل جمع، میانگین یا حداكثر كار می كند. برای مثال، اگر ملاك كارایی برای عامل vaccum-cleaning  جئع كل زباله هایی باشد كه در یك شیفت كاری تمیز كرده باشد، scores تنها مقدار زباله تمیز شده تا كنون را نگهداری می كند. RUN-EVAL - ENVIRONMENT ملاك كارایی برای محیط واحدی برمی گرداند كه به وسیله وضعیت آغازین واحد وتابع بهنگام سازی ویژه تعریف می گردد. معمولاًعامل برای كار در یك دسته محیط (environment class) طراحی شده است، مجموعه جامعی ازانواع محیط ها. برای مثال،ما برنامه شطرنج را برای بازی در رقابت با رقبای متفاوت ماشینی و انسانی طراحی میجكنیم. اگرآن را برای یك رقیب واحدطراحی كنیم،ممكن است قادربه استفاده ازضعف خاص آن رقیب باشیم، اما این طرح نمی تواند برنامه خوبی برای نرم افزار بازی عمومی باشد.به بیان دقیق تر،برای اندازه گیری كارایی یك عامل،نیازمندتولید كننده محیطی هستیم كه محیط های خاص (با احتمالات كلی) را برای اجرای عامل انتخاب كند سپس ما علاقه مند به میزان كارایی متوسط عامل بر روی كلاس محیط هستیم.
یك اشتباه رایج بین دو مفهوم متغیر وضعیت درمحیط شبیه ساز و متغیر در خود عامل (مراجعه شود به REFLEX-AGENT-WITH-STATE) ممكن است روی دهد. به عنوان برنامه نویسی كه هر دو محیط شبیه ساز و عامل را پیاده سازی می كند، اغوا برانگیز خواهد بود كه عانل قادر به دسترسی متغیر وضعیت شبیه ساز محیط باشد. این فریفتگی باید به هر قیمتی سركوب شود! نسخه عامل وضعیت تنها باید از روی ادراك آن ساخته شود، بدون آنكه دسترسی به اطلاعات كامل وضعیت داشته باشد.
مذاكره بین عاملها
در تعریف مذاكره آمده است:
 ” نوعی از تصمیم گیری كه در آن دو یا چند طرف مشتركا و با هدف رسیدن به یك اجماع به دنبال یك راه حل احتمالی می گردند“
بدین ترتیب،  دلیل اینکه یک مذاکره اتفاق می افتد چنین بیان شده است :
"مذاکره به یکی از دو دلیل ذیل رخ می دهد :
1-برای ایجاد چیز جدیدی که هیچکدام از طرفین نمی توانند آن را به تنهایی بسازند.
2-برای حل مساله یا مشاجره بین طرفین"
با این تعاریف عمومی از مذاکره می توان مذاکره را با توجه به دیدگاههای مختلف تعریف نمود :

-در تئوری بازیهاو حراجها : دراین تئوری مذاکره را معادل معامله در نظرگرفته اند و آن راچنین تعریف می کنند : "بوسیله معامله ما مذاکره بین دو یا چند طرف را در مورد یک همکاری احتمالی را در نظر می گیریم که شامل مبادله ، استخدام .... و نظایر آن می شود "
-در تحلیل های تصمیم گیری و مذاکره : یک تعریف در این دیدگاه چنین است :" مذاکره نوعی تصمیم گیری است که دو یا چند عامل به صورت فعال که خود نمی توانند به صورت مستقل تصمیم بگیرند ، در آن شرکت دارند و بنابراین باید بپذیرند که روی این تصمیم با یکدیگر مصالحه کنند."
در این دیدگاه مشخصات عمومی یک مذاکره چنین آمده است:
1-در مذاکره دو یا چند طرف شرکت می کنند. این طرفین می توانند افراد مستقل، گروهها و با سازمانها باشند.
2-بین علاقه های دو یا چند طرف یک تضاد وجود دارد. بدین معنی که چیزی که یکی می خواهد لزوما جیزی نیست که دیگری نیز بخواهد و طرفین بایستی به دنبال راه حلی بگردند که این تضاد را برطرف کنند.
3- طرفین مذاکره می کنند چون آنها فکر می کنند می توانند از شکلی از تاثیر استفاده کنند تا معامله بهتری نسبت به زمانی که به سادگی هر چیزی که طرف مقابل داوطلبانه به آنها می دهد، قبول کنند، داشته باشند.
4-طرفین مذاکره حداقل برای یک لحظه ترجیح می دهند که دنبال یک توافق جستجو کنند تا اینکه آشکار مبارزه کنند، تسلیم طرف مقابل شوند، به طور همیشگی قرار داد را فسخ کنند، یا بحث خود را به حدی بالاتری از اقتدار خود برای حل آن ببرند. مذاکره زمانی رخ می دهد که هیچ سیستم و هیچ مجموعه قواعد یا روالهای مشخص ثابت برای رفع اختلاف وجود نداشته باشد.
5-زمانی که مذاکره می کنیم ما فرض می کنیم که می دهیم و می گیریم.
6-مذاکره موفق شامل مدیریت نامحسوسها به همان خوبی محسوسات است (برای مثال قیمت یا عبارات توافق)"
-تحقیقات سیستم های اطلاعاتی : و در این دیدگاه : "فرآیند مذاکره می تواند در شکل های زیادی صورت گیرد، از یک معامله غیرساختیافته بین دو طرف تا یک محیط بازار سریع از مبادلات سهام تا تمامی روال های حراج"
همچنین تعریف دیگری که محدود به عاملهای خودمختار نرم افزاری است ارائه شده است :"مذاکره در تجارت الکترونیک به عنوان پردازشی تعریف می شود که دو یا چند طرف به صورت چندجانبه و با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای تجارت الکترونیک برای بدست آوردن سود متقابل به داد و ستد منابع می پردازند. [...] پردازشی که در آن دو عامل نرم افزاری هوشمند روی یک راه حل به صورت الکترونیکی مذاکره می کنند و سپس نتیجه را برای مدیر خود آماده می کنند."
-تحقیقات هوش مصنوعی :به جز تعریفی که در ابتدا آورده شد، تعریف دیگری که تمرکز به "مذاکره خودکار " در زمینه هوش مصنوعی توزیع شده دارد چنین است : در مذاکره خودکار ، عاملهای محاسباتی قراردادهایی را به عنوان نمایند طرفین دنیای واقعی خود پیدا و آماده می کنند.این خودکاری زمان مذاکره انسانی را ذخیره می کند و عاملهای محاسباتی اغلب در دادوستد های ترکیبی و باتنظیمات پیچیده سوق الجیشی بهترعمل می کنند."
و نیز در یک چشم انداز تکاملی محاسباتی :"مذاکره یک فرآیند جستجو است . برای مثال دو بازیکن ، معامله جامع را می توان به شکل دو مذاکره کننده که مشترکا یک فضای چندبعدی را جستجو می کنند و سپس روی یک نقطه یکتا در فضا توافق می کنند مشاهده کرد. "
-‌ سیستم های چند عامله : و بدین ترتیب می توان در این دیدگاه مذاکره را چنین تعریف کرد : ”مذاكره پردازشی است كه گروهی از عامل ها در یك موضوع مشخص به یك توافق قابل قبول برای همه دست یابند“.
مذاكره همواره به عنوان یكی از بخش های اساسی سیستم های چند عامله ای (Multi Agent System) كه شامل عامل های خودمختار ، تصمیم گیرنده و دارای منافع شخصی می باشند مطرح می شود و با توجه به تعریف هر مساله، طراحی روشی كارا برای مذاكره بین عاملها در آن اهمیت ویژه ای دارد.
همانگونه که در داد و ستدها، قراردادها و روابط انسانی (نظیر آنچه در مذاکرات اتمی ایران مشهود است) مذاکره مهم ، حساس و پیچیده است، در سیستمهای چند عامله نیز این مطلب به همین گونه است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 17 آبان 1395
چهارشنبه 17 مرداد 1397 01:44 ب.ظ
It starts with a message from someone that seems legit — a work colleague, say, or
even a well-respected organization. Gmail login screen gmail
login email log in gmail Because GSP is a two-click response, you may have gotten past the 1st
hurdle by permitting customers to open the email.

In a blog post yesterday, Google said it really
is allowing users who sign up for a limited trial to get information using their Gmail
account from the comfort of Google's main search page.
Gmail sign in login email https://loginaid.org/ gmail sign in email A brief tour will guide you from the
features available inside Gmail app.
سه شنبه 16 مرداد 1397 07:28 ق.ظ
Very nice post. I certainly appreciate this site. Keep it up!
دوشنبه 15 مرداد 1397 11:03 ق.ظ
mormon dating website free dating site for military free online
dating site finland is sex on the second date ok free chat rooms
online uk free dating websites for marriage perfect
headline for online dating online dating lesbian tips free dating site without
email interracial dating sites atlanta online dating rejection after first
date dating sites for singles in their 20s free persian dating
websites online dating chat websites find online dating dating sites edmonton canada dating site
message tips types of questions to ask online dating
catholic dating site singapore good headlines for dating sites married woman dating online why do people use
online dating over 50 dating sites ireland best first date ideas in san francisco just singles dating site review
am looking for new dating site local dating site in usa
free japanese dating app best place for dinner date in bangalore writing a
good profile for dating sites best tranny dating sites free dating sites japan totally free dating sites for over 50 sugar mom dating
site best online dating site for 60 year old free dating for over 40s lgbt dating sites usa
which online dating site to use free online date sites 100 free free american dating sites fantasy football dating site calling dating sites 100 free dating apps active dating sites top 10 strange dating websites funny online dating
names for guys best online dating in nigeria free christian dating sites in the uk totally
free social dating sites rich men dating website dating online site
دوشنبه 8 مرداد 1397 09:55 ق.ظ
what is the astrology sign for may 22 ic libra astrology bethea astrology reviews astrology
on narendra modi scorpio astrology this week sacred lotus astrology and
tarot compatible astrology scorpio traits astrology true node gann astrology for intraday girl baby names as per astrology why is astrology classified as a pseudoscience astrology answers adrian ross duncan free astrology
after marriage mahendra sharma astrologer left leg astrology chinese
astrology by month day hour vedic astrology true
or false vesta astrology calculator sex vedic astrology infidelity the
week ahead astrology how to know past life through astrology aries astrology today ganesha speaks
kn rao astrologer contact details astrology readers near
me astrology north node in aries death calculator in vedic astrology
april 23 sign astrology july 13 1989 astrology encyclopedia
of medical astrology cancer cafe astrology astrology
partnership house free online astrology in tamil is astrology answers a scam
astrological signs in order by date february 3 astrology lunar eclipse effects vedic astrology january 28 birthday astrology profile libra cafe astrology random astrology generator 5th lord in 3rd house vedic astrology chinese astrology pig traits astrology podcast itunes interesting astrology topics astrology answers adrian ross duncan what does astrology ascendant mean duke ellington astrology are vedic astrology predictions accurate
astrology about the eclipse astrology herbs astrology remedies
for happy married life letter m astrology
شنبه 6 مرداد 1397 08:24 ب.ظ
10 swords tarot love true love tarot deck knight of pentacles tarot card meaning love moon tarot card wheel of fortune tarot love meaning tarot six of cups
yes or no the tarot guide meaning of the star reversed tarot phone tarot card reader judgement tarot romantic feelings wisdom of
the hidden realms tarot star wars tarot card deck free online tarot yes or no reading the fool tarot card interpretation hermit meaning tarot free tarot
reading yes no oracle 8 pentacles tarot meaning professional tarot reading course twin flame
tarot reading death tarot meaning relationship free tarot card reading
and numerology free tarot card reading app tarot card reversed lovers tarot
lotus tarot of the celtic fairies tarot cards
5 of pentacles reversed 2 of wands tarot love tarot 123 9 cups
tarot relationship two of swords tarot card meaning keen break up tarot card spreads osho zen tarot card spreads free online celtic tarot reading when will i get
pregnant tarot spread love dove tarot yes or no phone tarot readings australia classic tarot spreads
by sandor konraad full moon tarot card meaning predicting death in tarot temperance reversed tarot forum virgo monthly love horoscope tarot tarot king of swords and high priestess dream tarot meaning free daily love tarot card future prediction using tarot
card tarot interpretation celtic cross tarot major arcana
birthday what does wheel of fortune mean in tarot reading tarot star signs aeclectic tarot 6 of wands two cups tarot card
پنجشنبه 4 مرداد 1397 07:41 ب.ظ
horoscopes pisces love aquarius horoscope tarot love horoscopes in order monthly horoscope
love life aquarius next week horoscope gemini monthly horoscope tarot libras love horoscope
free horoscope of the day horoscope aquarius 2018 capricorn daily horoscope astrotwins horoscope for gemini today love love horoscopes
for cancer dell horoscopes sagittarius horoscope for
capricorn august today horoscope gemini august 23 birthday horoscope my love horoscope for today aquarius what
is the horoscope for june find out your horoscope today's horoscope for gemini moon sign nov
2 horoscope freaky horoscopes free love horoscope gemini virgo love horoscope california love marriage
horoscope by date of birth weekly horoscopes cancer 2017 horoscopes for the week sagittarius gemini monthly
horoscope astrolis scorpio man and aries woman love horoscope capricorn horoscope monthly june horoscope for libra capricorn daily horoscope elle uk sagittarius and
libra relationship horoscope capricorn yahoo horoscope bad horoscopes best
daily horoscope websites horoscope apps for android funny horoscopes instagram aquarius horoscope daily reading
elle horoscope aries astro twins pisces weekly horoscope lucky day horoscope free horoscope
astrology gemini weekly pisces daily horoscope ganesha horoscope cancer meaning yahoo shine
daily horoscope libra aquarius daily horoscope love online
horoscope in tamil language accurate horoscope predictions by date of birth aol aries love horoscope love horoscope for pisces
monthly
پنجشنبه 4 مرداد 1397 02:02 ب.ظ
tarot celtic spread tarot cards course fairy tale tarot yoshi what can tarot cards tell you tarot 1860 j
gaudais ace of cups tarot wiki napo tarot deck page
of cups tarot verbatim free tarot card readin necronomicon tarot
online reading star tarot love dove free love forecast tarot reading free tarot spread for love free online tarot card reading
for health major arcana tarot card test bedava tarot bakan medyumlar justice in tarot tarot cards reading courses trusted tarot ten of swords tarot cards career hermetic
kabbalah tarot deck tarot year card devil taurus love horoscope product tarot the empress tarot meaning tarot card meanings
judgement reversed wolf song tarot deck how to open a tarot reading business tarot card justice tarot wheel of fortune symbols shadow card tarot the death tarot card tarot tiganesc ghicit 2 of cups tarot meaning love white magic tarot cards
tarot queen of pentacles tarot two of swords love certified apprentice tarot reader
was your tarot reading accurate free instant tarot reading online
love dove tarot will he call knight of swords tarot career
daily tarot horoscope virgo tarot card 15 7 of wands tarot lovers
tarot card in love reading six card tarot reading tarot spreads love define death
tarot card chariot love tarot meaning tarot knight of wands tarot
card spread for relationships
پنجشنبه 4 مرداد 1397 01:46 ب.ظ
videos porno clasico videos porno gratis de gays pajinas de sexo peliculas porno gays video pornografico en espanol pelis porno gratis en castellano como tener sexo
por primera vez video sexo lesbico vidwos porno porno sex xxx polla porno chica violada porno ver peliculas porno completas porno
sado maso videos porno embarazada pelicula sexo explicito amateurs sexo sexo lesbico romantico videos porno
de latinas sexo casero lesbianas videos porno 100 gratis vedios de porno gratis
ver videos porno de maduras gratis videos de sexo en espanol sexo oral wikipedia video porno de espanola porno duro amateur porno amater espanol gratis
porno cuba pelis de sexo videos porno sensuales malena gracia porno videoa porno videos sexo casero
porno retro gratis trucos para sexo fiesta blanca sexo sexo vidios videos de sexos
porno porno sexo relaciones sida y sexo oral videos porno de naruto videos
porno xxxx video porno embarazada ver porno gratis
xxx las actrices porno mas guapas sexo prenadas sexo de lesbianas videos sexo arab porno maduras
asiaticas
پنجشنبه 4 مرداد 1397 08:11 ق.ظ
how to get rid of dandruff on cats how many weeks
pregnant am i what is my zodiac signs 2018 how many ounces in a liter
of coke how to clear cache in chrome what is a vpn provider how to use excel on mac what is memorial day
stand for how to write a letter to the editor
what does og mean in shoes how to hack clash of clans with lucky patcher 2018 how to build credit for your business how to
make jello shots with malibu what time is it in india mumbai what is virtual private network connection how to make hash browns from fresh potatoes how many mb in a
gb of data how many calories in an egg salad sandwich how many ounces are in a gallon of gas how many ml in a liter of milk how to download videos from facebook on mac what to wear to a wedding how tall is shaqir o'neal in feet how to get over a
breakup quotes how did bruce lee die jr how many calories should i eat a day to gain muscle when to take pregnancy test
after iui how to wear saree with open pallu who invented the lightbulb and the phonograph how to be happy at work
how to factory reset iphone 8 how to sell on amazon fresh how many
miles is 5 kilometers how to cook pasta how to make a resume for free
what is search engine optimization and why is it important how
to take a screenshot on a macbook air 2014 how much home can i afford
cnn how many pokemon are there in ultra sun and moon what is
a prime number mean how old is zendaya in zapped how many millions in a billion american how
many countries in the world speak english
what is cloud computing replacing who sings this song how to talk dirty to a
gemini woman how to hack clash of clans on android how
to tell if a guy likes you quiz how to clear cache in internet explorer how
to run faster long distance what is human resources experience
پنجشنبه 4 مرداد 1397 07:12 ق.ظ
sex ratio of the world sex names that start with m sex phone latina
big ass porn gay men porn phone sex talk ideas how to
increase sex drive when pregnant tranny porn pics sex influenced traits meaning tiny girl porn second life porn sex city trivia quiz my little pony porn sex crimes attorney new york skyrim sexiest
armor no mods cosplay sexiest outfits farrah abraham sex toy line
cum in pussy porn thailand female sexuality sex on the beach
drink with cream miley cyrus having sex mommy sex sex
questions to ask partner dog sex video thot porn unwanted creampie porn black sex tapes sex on the beach jello
shots stocking sex videos sex before marriage long term relationship funny texts to send to
a guy sex quiz for him and her south park sexuality girlfriend sex sex
postion hillary clinton porn crossdressers porn free mommy porn indian new sex asian girls
having sex sex lube shoppers drug mart plus size sexy swimwear amateur sex tapes grils having sex top asian porn stars happy sexting having sex while pregnant stomach pains massage
porn video foreign porn ballet porn 100000 free porn
پنجشنبه 4 مرداد 1397 04:57 ق.ظ
come scaricare porno gratis sesso e prostatite soft porno gratis video sesso a tre
italiano video porno amatoriale dialoghi italiano sesso a tre
su uno yacht a largo di amalfi porno amatoriale
italiano gratis porno italii sesso con donne di salerno porno cu virgine gratis porno gratis suocera video porno italiani amatoriali
gratis amalfi sesso in barca video porno completamente gratis sesso gay siracusa annunci sesso mestre annunci di sesso avellino sesso con tre sesso gay
italiano quante donne fanno sesso anale sesso con minorenni video porno shemale italiano ignazio cecilia
sesso filme porno gay gratis chat gratuite sesso porno sesso
trans sesso live gratis porno gratis pompini con ingoio sesso sotto la doccia video provini porno gratis sesso
in classe costretta a fare sesso porno fil porno gratis porno anni 70
italiano video porno gratis tutti video porno gratis nonne porche porno italia
lupo xxx porno gratis film porno italiano con storia video porno violentate gratis sesso porno gay italiano poesie sesso sesso a pagamento a san salvo sesso uomo uomo macchina del
sesso foto mature porno gratis film porno italiano 2015 tipo di sesso sesso facebook sesso scafati
bacheca sesso torino
پنجشنبه 4 مرداد 1397 03:32 ق.ظ
conocer mujeres en murcia programas para conocer chicas gratis mil anuncios mujeres malaga buscar whatsapp de mujeres solteras chico busca
chica granada busco chicas para trabajar en piso contacto con mujeres en jerez chicas que buscan amigos con derecho contactos con mujeres en ciudad real buscar mujer soltera de medellin chicas contacto huelva
encontrar mujeres solteras en cali chica busca chico galicia como conocer personas de otro pais por internet conocer gente por web cam busco mujer soltera
venezuela chica busca chico granada contactos con mujeres en malaga chico
busca chico en espana contacto mujeres en jaen mil anuncios sexo telefonico
como conocer gente en linea gratis chica busca chico whatsapp aplicacion para
conocer gente cerca de mi busco una chica conocer personas para relacion seria pareja busca chico mujer busca chico barcelona contactos mujeres maduras
mujeres solteras buscando pareja colombia busco chico
alicante chica busca chico en lleida contactos mujeres tudela navarra numeros de
telefono de mujeres solteras en usa contactos con mujeres valencia contactar
con chicas de letonia contactos con mujeres madrid
chica busca trabajo de lo que sea contactos salamanca mujeres ventajas y desventajas
de conocer gente en internet mujeres buscan chico joven numeros de mujeres solteras el salvador contactos en antequera con mujeres mujer busca hombre para viajar chicas q buscan chicos
mujeres buscan amigos con derechos contactar con mujeres por whatsapp mujeres buscan amigos con derechos contactos mujeres en coruna los mejores sitios para conocer gente por internet chica busca pareja barcelona
چهارشنبه 3 مرداد 1397 09:25 ب.ظ
site rencontre proximite gratuit site de rencontre gratuit 08 rencontre indienne numero appel rencontre
gratuit rencontrer des gens sur paris ecrire premier
message site rencontre site de rencontre gratuit 40 site de rencontre amicale sortie rencontre
paris gratuit rencontre ermont site de rencontre amicale pour femme site de
rencontre amicale jura forum rencontre motardes site rencontre gratuit 34 rencontre
adulte bordeaux ou rencontrer des gens paris rencontre femme
67 site de rencontre d'ado rencontre telephonique lanaudiere rencontre seniors morbihan gratuit rencontrer des gens dans une ville site de
rencontre a la campagne gratuit site de rencontres
ado sans inscription rencontres femmes agees site de rencontre seniors
midi pyrenees rencontre denain quel site de rencontres gratuit rencontre ado
09 site rencontre sans photo ecrire premier message site rencontre rencontre avec des japonaise site de rencontre canadien gratuit sans inscription on rencontre des gens qui
donne un sens a la vie appli site de rencontre site de rencontre pour
gendarme celibataire rencontre femmes cougars speed rencontre site
pour se faire des amis site rencontre ado 06 un site de rencontre gratuit webcam
rencontre ado rencontre sexe cougar rencontres femmes etrangeres site de rencontre gratuit femme cougar comment rencontrer
du monde dans une nouvelle ville rencontres amicales nice rencontre sportive grenoble rencontre femme juive israel rencontre rouen rencontres
seniors tarn agence rencontre asie
چهارشنبه 3 مرداد 1397 04:05 ب.ظ
plan cul 46 plan cul balma cul en gros plan plan cul olonne sur mer plan cul mondeville annoce plan cul vrai site plan cul plan cul
grande synthe plan cul dans les landes asiatique plan cul plan cul le francois plan cul d un soir plan cul 88 plan cul fresnes plan cul le creusot plan cul blois plan cul etaples plan cul
66 plan cul 68 plan cul bischheim plan cul aubagne
plan cul toulon plan cul sur mobile plan cul sens plan cul direct site plans cul plan cul presque
parfait site de rencontre plan cul gratuit plan cul sur metz plan cul chatou plan cul
denain plan cul gratuit rennes plan cul voiron plan cul gisors porno plan cul plan cul
joue les tours plan cul le bourget plan cul limousin plan cul 77 plan cul trets plans cul sans inscription plan cul gay poitiers plan cul a 4 plan cul pour
couple plan cul 13 site plan cul gratuit sans inscription plan cul bonneville plan cul corbeil
essonnes plan cul epinay sur orge plan cul saint esteve sites plan cul
یکشنبه 31 تیر 1397 03:16 ب.ظ
astrology scientific theories may 15 1992 astrology astrology zone virgo full astrology annual forecast world astrology 2020 astrology
good days calendar is astrology demonic goatfish astrology
what is the astrological sign for july 3 reagan astrologer died vedic astrology daily different types
of cancer astrology association professional astrologers international astrology vehicle color astrological house rules dragon astrology daily debilitated venus
vedic astrology horoscopic astrology design sponge astrology artwork characteristics of cancer astrology sign astrology zone fire signs free astrology pictures clip art what
does a grand trine mean in astrology cafe astrology taurus horoscope astrological
signs dates of birthdays vedic astrology case studies yodha my astrology & horoscope astrology
cardinal signs astrological names and meanings astrology aquarius today love
july 29 astrology mars in vedic astrology chinese astrology fire signs
virgo astrological sign dates astrology co in cafe astrology transit libra
rising astrology astrology for libra tomorrow astrology good days calendar astrologically incorrect terry marlowe love astrology for capricorn today february 18 1970 astrology fire astrological signs august 20 astrological sign what does astrological mean by the age of aquarius nakshatra lords vedic astrology daily astrology gemini astrology horse names astrology categories sexology astrology aquarius addicted to astrology gemini weekly
پنجشنبه 28 تیر 1397 02:34 ب.ظ
pourquoi cauet quitte nrj pourquoi l amour fait mal pourquoi le nom
de marseillaise pourquoi mark zuckerberg pourquoi utiliser
le langage uml pourquoi on a mal au ventre quand
on stress pourquoi un chien vomit pourquoi pas moi film horreur pourquoi avoir peur des chats noirs pourquoi il fait froid la nuit dans le desert pourquoi google
s'arrete sur ma tablette pourquoi pas dijon accueil pourquoi pas balma tripadvisor pourquoi
e macron a 2 alliances pourquoi la mastubation rend sourd pourquoi
diable 666 pourquoi ma barbe ne pousse pas vite pourquoi
la france pourquoi nos poules ne pondent plus pourquoi on aime pourquoi
l'anglais est devenue une langue internationale pourquoi temoigner de
la grande guerre pourquoi avoir choisi le metier d aide soignante pourquoi les japonais portent un masque pourquoi on n'a
les cheveux gras pourquoi saigne t on le matin du nez pourquoi baptiser dans l'eau pourquoi insus pourquoi acheter un appartement
au portugal pourquoi mon chat pue d'la gueule pourquoi et comment un chat
ronronne pourquoi on a des boutons sur le dos pourquoi
l italie joue en bleu pourquoi pratique t on une ponction lombaire pourquoi l'eau est rare pourquoi netflix ne marche pas sur la ps4 pourquoi j'ai toujours le ventre ballonne pourquoi choisir de travailler chez h&m
pourquoi pleut il autant en ce moment au quebec pourquoi rire quand on nous chatouille
pourquoi le gluten est mauvais pour la sante pourquoi faire du
sport le matin pourquoi utiliser le passe simple pourquoi pas moi livre place pourquoi le foulard en islam pourquoi migraine pendant regles pourquoi boire un verre d'eau chaude le matin pourquoi mon ordinateur se bloque
pourquoi cauchemar pourquoi les hommes aiment ils les
femmes plus agees pourquoi aimer la fonction publique
سه شنبه 26 تیر 1397 08:15 ق.ظ
rencontre celibataire ille et vilaine premiere rencontre quoi faire comment faire un profil site
de rencontre sites rencontres femmes etrangeres rencontres nantes celibataires rencontre soumis site de rencontre pour les 20 25 ans choisir un bon site de
rencontre rencontre metro ligne 7 site de rencontre en suisse
site de rencontre entre 18 et 25 ans rencontre motard
celibataire comment faire pour rencontrer un homme rencontres
entre femmes rencontre infidele rencontres femmes gros seins rencontre 76 rencontres amis
comment rencontrer un mec ado sites rencontres rencontres ado toulouse rencontre femme russe
photo temoignage rencontre ame jumelle rencontre lille rencontre
sexe lille rencontre 27500 rencontre 87 site rencontre var rencontres seniors nord-pas-de-calais faire des rencontres rencontre dans le 02
rencontre spirituelle landes site de rencontre
baise comment faire des rencontres sans payer rencontre lesneven rencontre femme 35 40 ans site de rencontres sans inscription et
gratuit rencontre par geolocalisation site rencontre lesbienne rencontre adulte coquine rencontre sensuelle rencontre amicale montauban rencontrer un homme bien rencontre trans paca rencontr gratuit sans inscription soiree rencontre amicale site de rencontre gratuit 53000 rencontre 30
rencontre lesbienne gratuite site rencontre black rencontre celibataire en suisse
شنبه 23 تیر 1397 03:37 ب.ظ
cincuenta sombras de grey porno selena gomez videos porno porno con latinas porno videos de maduras contactos sexo sagunto videos espanolas sexo
vidios pornos espanoles videos robados sexo video porno orgias porno
usa porno gratis viejos porno bailando sexo bbw videos porno anales sexo guipuzcoa mejores videos porno hd video porno con animales sexo duro entre
mujeres porno casero espanol gratis sexo torbe
historia de sexo chicas que quieran sexo gratis mama noel
porno porno incesto xxx lucia la piedra video porno
sexo mercado madrid japanese porno videos porno asiaticas natalia sanchez porno
video chat porno bideos porno xxx sexo gratis incesto star
porno sexo latino gratis sexo en getafe paginas de porno gratis porno ucrania videos porno
gordos petarda sexo gratis videos pornograficos sexo cartagena sadomaso porno contactos sexo tarragona porno tia sobrino encuentros de sexo porno
sexo duro porno maduras gratis madura sexo barcelona relatos de
sexo entre madres e hijos espanolas sexo casero videos
sexo suave
شنبه 23 تیر 1397 11:42 ق.ظ
fiction sexe sexe couple amateur des filmes porno porno 3gp
rencontre cam sexe feet sexe star du porno gay sex tourism porno roco pashto sex sexe cap agde dessous sex porno
urine guyane porno sex en live porno sites
md porno sex cougar vanessa hudgens sex ejaculation precoce porno xxn porno secretaire sex bear porno film
porno x gratuit porn cam amateur site porno hd gratuit videos gratis porno sexe gratuie porno jouir image sexe drole porno came sex
mateur referense sexe ze porno private sexe porno de vieilles
femmes sex toy anal porno xxx 3gp hamster videos porno vierge sex sex masturbation les meilleur
porno porno andien gay public sex videos sexes xxx porno videos porno espanie hidtoire de sexe
porno masturbation rencontre sexe en vendee fillm porno xxx
جمعه 22 تیر 1397 11:35 ب.ظ
gratis dejting på nätet sexuell dejting kontaktannonser roliga bilder gratis dejtingsida i sverige date sidor i
sverige gratis dejtingsidor flashback singel dejting
hitta ligg sverige singelklubben golf for singlar goteborg sms dejta natdejting tips flashback nätdejta gratis singelaktiviteter goteborg köpa singel umeå natdejting fordelar och
nackdelar speed dating frågor kontaktsidor for gifta chat gratis ios kontaktsidor gratis bästa gratis dejtingsidan singelklubbar
goteborg vän sökes göteborg vart gar singlar
i goteborg dejtingsajt stockholm skriva en bra presentation dejtingsida kvinna söker man i borås kontaktannonser
sverige dejtingsajter omdöme kristen dejtingsida gratis gratis nätdejting jag ar ocksa singel och sokande fönsterbräda sten malmö snygga tjejer pa facebook flashback
snyggaste kvinnan flashback singel och sokande lat bästa dating app sverige
snygga tjejer utan bh matlagningskurs singlar göteborg golf for singlar
goteborg vänner sökes stockholm singel nyarsafton test dating sider gratis basta dating appar samtalsämnen dejt dejtingsajter pa natet tips på dejt i stockholm den vackraste kvinnan i
varlden bra dejtingsidor flashback serios dejtingsidor bästa svenska
datingsidan
جمعه 22 تیر 1397 05:32 ب.ظ
treffe jenter i trondheim kontakt med russiske damer norwegian gay dating
sites hvilken datingside er bedst datingsite gratis berichten sturen gratis
kontakt hvordan nettdate gratis dating apps gratis sms fra internet dating gratis proberen helt gratis dejting dating site norge
datingsider til unge hvordan finne kj sjekkesteder nett dating sites norway
sweden gratis kontaktformular für deine homepage norwegian dating sites english
hvor treffer man eldre damer gratis dating 40plus kontaktannons tidningen land kontaktannons pa facebook gratis dating
en chat sites treffe jenter i bergen beste gratis dating website kontaktannonser kvinnor
nettdating test gratis sms fra nett uten kostnad helt gratis dating site redaktionen pa alt for damerne gratis dating sider uden betaling gratis sms pa nett uten kostnad
og registrering dating sider test gratis datingsider for gifte dating site norge gratis dating pa nettet gratis kontakt sider chatte sider norge møte
jenter dating sider anmeldelse test av dating på nett gratis sms pa nett uten kostnad nettdating svindel norway dating sim
kontakt med gifte damer datesider pa nett singel jenter i
oslo gratis sms pa nett uten kostnad norwegian dating site in english nett dating sider rike menn søker damer
جمعه 22 تیر 1397 03:38 ب.ظ
plan cul les ulis plan cul le blanc mesnil plan cul la
garenne colombes plan gros cul plan cul chatenay malabry plan cul marmande
plan cul saint germain en laye plan cul gujan mestras
site de rencontre plan cul plan gros cul comment trouver des plan cul plan cul en lorraine plan cul deauville plan cul stains plan cul ou relation plan cul
geneve plan cul aulnay sous bois plan cul saint brevin les pins plan cul flers plan cul meurthe et moselle
plan cul l'isle sur la sorgue site de rencontre gratuit plan cul recherche plan cul gay
plan cul le port plan cul vieux conde plan cul colmar plan cul lons le saunier plan cul correze plan cul pont du chateau plan cul saint leu plan cul dans l oise toulouse plan cul montpellier plan cul
numero de telephone pour plan cul video plan cul
gay plans cul sans inscription plan cul gratuit sans cb
plan cul alger plan cul rebeu plan cul beurette
paris plan cul soir plan cul orsay plan cul annecy le vieux plan cul courcouronnes plan cul tassin la demi lune premier plan cul plan cul a blois plan cul plaisir fille pour
plan cul plan cul vannes plan cul montlucon
پنجشنبه 21 تیر 1397 05:26 ق.ظ
sesso italiano xxx sesso al bar stupri porno gratis video porno vintage italiano tettone porno gratis
sesso a budapest epatite sesso orale porno gratis shemale porno categorie gratis
porno gratis transexuali donne x sesso napoli video provini sesso donne che fanno il sesso godere sesso video
porno gratis di asiatiche mega sesso ita sesso in provincia video gratis porno milf siti porno
in hd gratis sesso orale si o no film porno con vecchie gratis incontri padova sesso solo film porno in italiano
video porno gratis hentay porno sesso sadomaso donne arabe sesso guardare film porno gratis video sesso guardoni
cerco coppia x sesso sesso gratis romantico
perreo porno gratis swop i sesso dipendenti youtube xxx porno gratis rimini sesso incontri videos animados porno gratis porno culo italiano sesso a latina porno parodias gratis yu porno
italiano video gratis porno belen video porno gratis donne
italiane porno gratis servi film porno dialoghi in italiano porno gay gratis ragazze sesso amatoriale donne porche porno gratis
fanno sesso di nascosto porno comics italiano sesso fra anziani donne mature fanno sesso con animali tou porn gratis
چهارشنبه 20 تیر 1397 08:53 ب.ظ
gratis dating app iphone snygga tjejer i bikini
snyggaste tjejerna i sverige sms innan dejt internetdejting tips profil date app iphone sverige beste
gratis dating app nederland aldre kvinna soker hanapee
aktiviteter för singlar i stockholm kontaktannons seniorer dejta
tjejer i stockholm dejtingtips andra dejten sveriges
bästa dejtingsidor dejtingsajter for pensionarer dejt i stockholm
hvit singel pris bergen dejta 50+ singelaktiviteter orebro rolig kontaktannons exempel svenska snygga tjejer facebook dejtingapp för unga gifta kvinnor soker
man köpa singel linköping hitta singlar dejtingregler för män man soker kvinna som vill ha barn kontaktannonser med
bilder gratis kontakt tips på bra dejtingsajter dejtingappar gratis lesbisk dejting
singeltjejer skane hitta kärleken på nätet gratis natdejta gratis singelaktiviteter
uppsala natdejting bedragare singelaktiviteter örebro
100 gratis dating nederland gratis dejtingsajter för äldre dating tips goteborg kontaktsidor dejt tips
hemma singlar i stockholm statistik internetdejting gratis dejtingtips för killar traffa aldre kvinnor pa natet kvinnor
som söker män helt gratis dejtingsidor seriösa ryska kontaktannonser kan man hitta karleken pa natet
dejt stockholm söndag
شنبه 16 تیر 1397 03:41 ب.ظ
site de rencontre android site de rencontre pour ado sans s'inscrire rencontre par affinite rencontre homme handicape
rencontre sensible rencontres libres lyon application windows phone rencontre
rencontre cannes rencontre hautes-alpes comment reconnaitre un faux profil site de rencontre site de
rencontre gratuit 65000 site rencontre gratuit 31 rencontre 03 site de rencontres femmes gratuit soiree rencontre lausanne rdv
rencontre amour rencontre rencontre de femme sexy rencontre pour personnes agees avis
sur les sites de rencontre comment s'inscrire dans un site de rencontre site de rencontre
49 rencontre pour gitan pau rencontre amicale rencontre amicale pontivy rencontre trav 06 amour amitie et rencontres rencontres seniors aquitaine tours rencontre amicale rencontre
discret rencontre corse du sud rencontre avec numero de telephone rencontres gard creer son profil
site rencontre site de rencontre avis femme rencontre cannes site de
rencontre d'amour platonique rencontrer un mec sur facebook forum site de rencontre seniors rencontre d'un jour a
bordeaux rencontre sexe brive rencontre celibataire agricole rencontre
sportive celibataire gratuit rencontre femme cougars rencontrer une petite amie rencontre 89 rencontre motard gratuit rencontre des filles russe rencontre femme toulouse
site rencontre gironde skype rencontre
شنبه 16 تیر 1397 11:36 ق.ظ
deutsche amateur porno bilder gratis porno bilder sex treffen landshut porno gratis com sex machen bilder sex bielder kostenlos porno kostenlos deutschland
porno gratis voyeur sex treffen solingen tv porno kostenlos blonde porno gratis sex
treffen hildesheim lesben lecken porno kostenlose anal sex videos gratis porno nl
lesbian sex kostenlos gratis porno inzest deutsche madchen porno lesben beim sex
kostenlos sex bilder gay sex geschichten gezwungen bilder porno kostenlos sex treffen braunschweig sm porno gratis gratis porno bizarr sex treffen forum kostenloser sex in bremen lesben sex filme kostenlos kostenlose porno massage gratis free porno schwulen porno gratis lesben sex filme
kostenlos deutsche sprache porno extra langer lesben porno sex bilder black sex treffen reutlingen sex teen kostenlos kostenlose sex videos
zum runterladen soft porno gratis hot lesben porno www kostenlose sex video sex
treffen leer deutsche mutter porno filme anal
sex geschichten gratis porno webcam deutsche porno tube gratis porno in deutscher sprache sex videos kostenlos ohne anmeldung porno gratis auf deutsch
gratis porno app perfect porno gratis
جمعه 15 تیر 1397 02:57 ب.ظ
sexe homme black histoire sex gay film scene sex sex pornohub sex kim kardashian film porno en entier sex cam gratuite porno video one sex tape
kim video sexi amateur sexe bd video femme sex sexes mature videos gratuites de sexe video porno
annee 1970 video sexe rousse video porno maroc porno du monde seks porno sex bg sexe
moselle folm porno sex soft sex foot tub sex videos porno hentai 3d plombier sex un bon film
porno sexes feminins jeux de sexe porno sex bomb lyrics lucie wilde porno private porno regarder un porno video porno du jour
sexe martinique film porno xx mon sexe new sex video sex toride photo couple sexe porno grosse ejaculation sexe anal webcam sexe sans
inscription porno pornstar le sexe dans l islam sex tv1
sex prono agent porno love sex video magazine porno
دوشنبه 11 تیر 1397 04:36 ب.ظ
aceite para sexo sexo gratis en gijon videos porno descarga video de sexo xxx comics porno simpson porno big maraton porno porno
joven aidan sexo en nueva york porno lesbico espanol masajes porno en espanol
sexo tv videos porno pilladas contactos sexo albacete
folladas porno shasha grey porno videos porno trans descargar video porno gratis filme porno tube sexo villena calorias sexo retro porno todo
porno gratis porno gorda porno espanoo daddy gay porno sexo virgenes videos porno despedidas de soltera jennifer lopez porno videos porno fiesta sexo con mi
pareja sexo durisimo pornos negras peliculas porno
gay porno abuelas gordas sexo y relax miley cyrus porno sexo en lugares
publicos videos porno amateur hd fotos porno puritanas porno gai
gratis porno casero maduras espanolas sexo gratis tudela fotos pornograficos porno
lesbi intercambios de parejas porno porno caliente peliculas porno amateur
noticias porno vervideos porno gratis fotos pornos gratis
سه شنبه 8 خرداد 1397 02:38 ب.ظ
Magnificent ɡoods from you, man. I've understand your
stuff prsvious to and you are just too great. I actually lіke what you һave acquired here, certainly like whyat you are stating ɑnd thee way in whіch you say
it. You make it entertаining and you still care for to kеep
it wise. I can not wait tto read much more from үou. This
is really a grsat web site.
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 05:52 ق.ظ
Acts of dishonesty, including and not limited to the following: Cna classes in ct cna night classes cna classes in colorado springs the students should also note that during classroom theoretical instruction,
they may be not in a position to come in contact with actual patients.
Some may require background record checks and
ce cna night classes [url="https://cnaclasses.us.com/"]cna classes in pa[/url] cna classes in greensboro
nc as a lot more than 10,000 baby boomers reach their
65th birthday daily, it's clear that medical demands will rise significantly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30